Haberler
İhracat Rekortmenleri Ödülleri
22 Mayıs 2014
İhracat Rekortmenleri Ödülleri
İhracat Rekortmenleri Ödülleri

Zafer Çağlayan, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası’nın düzenlediği ‘İhracatın Yıldızları' ödül törenine katıldı.

Burada iş adamlarına seslenen Çağlayan, ekonomik anlamda itibarı kalmayan birçok ülkenin yanlış derecelendirme yaparak itibarının düzeltilmeye çalışıldığını belirtti.

Bakan Çağlayan, “Cari  açık  meselesi Türkiye açısından son derece önemli bir konuydu. İtibarı kalmayan birçok ülkenin itibarının düzeltmeye çalışılması, Türkiye’nin var olan itibarını azaltmaya çalışan kredi derecelendirme şirketleri, Türkiye’yi hep cari açık noktasından vurmaya çalışıyorlar. Allah'a şükür bunların da itibarı yok artık. Hiçbir ülke bunları dikkate almıyor. Çünkü bunlar Türkiye’ye karşı samimi değiller. Maalesef ikiyüzlü davranıyorlar. Batmış olan İrlanda’ya, asla kendini düzeltemeyecek olan Yunanistan’a karşılık Türkiye’nin kredi notunu düşürürken, onların notlarını artırdılar. Türkiye beklenenin daha altında bir cari açıkla karşı karşıya kaldı. 2011 yılında cari açığımız 77 milyar dolardı. Bakın 2012’de cari açığımızı 28.2 milyar dolar gerileyerek 48 milyar dolara düştü. Ve bugün cari açığımızı dünyanın kabul ettiği bir seviyeye getirdik.” dedi.

"AVRUPA BİRLİĞİ ACINACAK HALDE"
       Avrupa ekonomisinin acınacak bir durumda olduğunu ve Avrupa ülkelerinin yeniden toparlanmaları için en az 5-10 yıla ihtiyaç duyduğunu aktaran Çağlayan, “Bu gün İspanya, İtalya, Portekiz ve Yunanistan’da işsizlik rakamları yüzde 25’lere gelmiş durumda. Bu ülkelerde her 2 gençten birisi işsiz durumda. Türkiye gerek kamu borçlarında, gerekse bütçe açıklarında Avrupa’nın 23 ülkesinden daha iyi konuma gelmiştir. 2001 yılında birçok büyük elçi, birçok ticaret ataşesi, ellerinde Türkiye’de ucuza kapatılacak şirketlerin listeleriyle gezerdi. Ama gelin görün ki, artık kendi şirketlerini getirip bizim şirketlerimize ortak etmeye çalışıyorlar. Biz bakanlık olarak yurt dışında şirket alan iş adamlarına hibe desteği sağlıyoruz.” şeklinde konuştu.

Osmanbey'den Haberler
16 Şubat 2015
Morocco Style /Casablanca' D...
10 - 12 Mart 2015 tarihleri arasında Casablanca' da düzenl...
22 Mayıs 2014
İhracat Rekortmenleri Ödülleri
Zafer Çağlayan, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası’nın düze...
22 Mayıs 2014
Okulumuzun Açılışı
Osman Arıkan Okulunda Ders Zili Çaldı
22 Mayıs 2014
Başbakan Sn Recep Tayyip Erdoğan...
Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan 04.05.2012 Cuma günü i...